Cacti is a design and architectural practice office especially interested in architectural, interior, and landscape projects in Alaçatı, across the Aegean region, and in Istanbul.
 
Cacti mostly focuses on rural and seaside architecture and living. It’s a powerful motivation source to create inspiring spaces by uniting the needs and advantages of rural and seaside living and those of the modern living and technology with an intellectual approach.

Cacti was established in 2005 by Gürcan Dere in Alacati-Cesme, which is a small town near the city of Izmir, famous for its architecture, vineyards, and its history. To date, Cacti has delivered many projects in different scales and with various content. One of Cacti’s most important features is that it serves as a one-stop solution partner offering all design and construction services throughout the projects it undertakes. Cacti also offers project management services identifying the most suitable business model for each unique project in order to maintain the best end result.
 
Cacti’s journey, which has started with the exterior project of a hotel in Alacati, continues with a combined interior and landscape architecture vision, building design concepts, and improving business experiences. Cacti, believes that the amateur spirit and the professional experience go hand in hand to unleash the energy and the creative power resulting in great work.

 

Cacti, Alaçatı merkezli tasarım ve mimari uygulama ofisidir, özellikle Alaçatı’da Ege bölgesinde ve İstanbul’da mimari konsept, iç mimari ve peyzaj çerçevesinde projeler gerçekleştirmektedir.

Cacti’nin tasarım odağı kırsal ve kıyısal mimarinin modern yorumu diyebiliriz. Kırsal ve kıyısal yaşamın gereksinimlerini ve avantajlarını, modern hayat tarzı ihtiyaç, avantajları ve entelektüel anlayışı ile ortak bir noktada buluşturarak yepyeni, ilham verici, farklı mekanlar yaratmak Cacti’nin başlıca motivasyon kaynaklarından.

2005 yılında Gürcan Dere tarafından mimarisi, bağları ve tarihi ile ünlü Alaçatı’da kurulan Cacti, bu zamana kadar bir çok değişik ölçek ve içerikte proje gerçekleştirdi. Multi-disiplinli çalışma şekli, disiplinler arası ortak noktaların iyi değerlendirilebilmesi ve aynı projede tüm tasarım ve uygulama hizmetlerinin tek kalemden çıkması Cacti'nin önemli özelliklerindendir. Tasarım ve projelendirme dışında, çoğu projesinde proje yönetimi ve uygulama koordinasyonunu da üstlenen Cacti, tasarımın sonunda, ortaya çıkan sonucun, en iyi olacağı şekilde çalışma modeli sunuyor.

2005 yılında Alaçatı’da bir otelin dışmekan projesi ile başlayan Cacti’nin yolculuğu, gelişerek değişik ölçeklerde iç mimari, peyzaj, mimari konsept vizyonuyla, gelişen iş deneyimi ile birleşerek devam etmektedir. Cacti, Projenin ölçeği ne olursa olsun amatör ruh ve profesyonel deneyimin enerjik, yaratıcı gücüne inanarak çalışmalarına devam etmektedir.